Vianoce – skvelá príležitosť na rozvoj empatie detí

Vianočné sviatky sú časom radosti, rodinných stretnutí a darčekov. Pre deti vo veku 3 až 6 rokov však môžu byť skvelou príležitosťou na rozvoj empatie detí a iných dôležitých hodnôt. Ako môžeme pomôcť deťom porozumieť, že Vianoce nie sú len o prijímaní darčekov, ale aj o dávaní a delení sa? Prinášame vám niekoľko praktických tipov a aktivít.

Aktivity na podporu a rozvoj empatie detí

Empatia je schopnosť vcítiť sa do pocitov druhých. U detí vo veku 3 až 6 rokov sa táto schopnosť ešte len rozvíja, Vianoce sú však ideálnym obdobím, kedy im ukázať aké dôlezité je pomáhať druhým.

Zbierka pre deti v núdzi: Vysvetlite deťom, že nie všetky deti dostanú na Vianoce darčeky. Spoločne vyberte hračky, ktoré už vaše dieťa nepoužíva, ale sú stále v dobrom stave, a darujte ich miestnym charitatívnym organizáciám. Môžete ich ísť odovzdať spoločne. Naši škôlkari už s podobnými aktivitami majú skúsenosť a tak môžu obohatiť aj oni vás, rodičov.

„Ako by sa cítil kamarát?“: Rozprávajte s dieťaťom o tom, čo by mohlo potešiť jeho kamarátov alebo rodinu. Pomocou konkrétnych otázok, ako napríklad „Ako by si sa cítil, keby si nedostal darček?” alebo „Čo by si chcel povedať dievčatku, ktoré nemá hračky?” ich motivujete premýšľať nad pocitmi iných.

Zdroj ilustračného obrázku : Freepik

Zapojenie do prípravy sviatočnej atmosféry: Deti môžu pomáhať pri balení darčekov, pečení medovníkov pre susedov alebo príprave pohľadníc pre starých rodičov. Pri týchto činnostiach zdôraznite, že cieľom je urobiť radosť iným ľuďom.

Ako vysvetliť deťom, že Vianoce nie sú len o darčekoch?

Pre deti je ľahké sústrediť sa na materiálne darčeky, keďže ich často obklopuje reklama a rozprávanie o tom, čo „Ježiško prinesie”. Je však dôležité naučiť ich, že Vianoce majú hlbší význam.

Príbeh o štedrosti: Prečítajte si s deťmi knižky, ktoré zdôrazňujú dôležitosť dávania a štedrosti, napríklad „Ako Grinch ukradol Vianoce” alebo „Polárny expres”. Následne sa s nimi porozprávajte o tom, čo im príbeh dal a ako môžu aj oni šíriť radosť.

Rodinné tradície: Zavedenie tradícií, ktoré sa netýkajú darčekov, môže pomôcť posunúť pozornosť na iné aspekty Vianoc. Napríklad spievanie kolied, spoločná večera, návšteva kostola alebo vytváranie ozdôb môže byť rovnako hodnotné ako darčeky.

Čas namiesto vecí: Vysvetlite deťom, že najväčším darom je tráviť čas s rodinou a priateľmi. Môžete im to ukázať napríklad spoločnou hrou, stavbou snehuliaka alebo varením večere. Deti milujú pozornosť rodičov.

Zdroj ilustračného obrázku : Freepik

Výchova ku skromnosti a radosti z dávania

Deti môžu pociťovať veľkú radosť z dávania, ak im to správne ukážeme.

Výroba vlastných darčekov: Deti môžu vyrábať jednoduché darčeky, napríklad kresbičky, ozdoby na stromček alebo napečené medovníky. Deti si užijú pokiaľ sa do výroby zapojíte aj vy. Naučia sa, že darček nemusí byť drahý, aby priniesol radosť.

Spoločné darovanie: Navrhnite, aby vaše dieťa darovalo niečo, čo samo vyberie – môže to byť knižka, ktorú už prečítalo, alebo vlastnoručne nakreslený obrázok. Pozorovanie radosti u obdarovaného dieťa motivuje k ďalšiemu dávaniu.

Pochvala za štedrosť: Ak si dieťa osvojí štedré správanie, nezabudnite ho pochváliť. Môžete povedať: „Videla som, ako si daroval tú hračku inému dieťaťu. To bolo veľmi milé a určite si ho potešil.”

Vianoce ponúkajú výnimočnú príležitosť naučiť deti, že radosť z dávania a pomoci iným je tým najväčším darom, aký môžeme získať.

Mohlo by vás zaujímať

Ako pripraviť deti na návrat do škôlky po sviatkoch

Ako pripraviť deti na návrat do škôlky po…

Vianočné prázdniny sú obdobím oddychu, radosti a zmeny denného režimu. Po dvoch týždňoch plných rodinných stretnutí, hier a voľnejších dní môže byť návrat detí do škôlky po sviatkoch výzvou. Prispôsobenie denného režimu a adaptácia na kolektív si môžu vyžadovať trpezlivosť…

Vianoce – skvelá príležitosť na rozvoj empatie detí

Vianoce – skvelá príležitosť na rozvoj empatie detí

Vianočné sviatky sú časom radosti, rodinných stretnutí a darčekov. Pre deti vo veku 3 až 6 rokov však môžu byť skvelou príležitosťou na rozvoj empatie detí a iných dôležitých hodnôt. Ako môžeme pomôcť deťom porozumieť, že Vianoce nie sú len…

Podcast: Stravovanie a výživa detí v škôlke

Podcast: Stravovanie a výživa detí v škôlke

V prvej časti littleTALK sa zhovárame o jedle, stravovacích návykoch a prípadných problémoch stravovania detí s autorom projektu Zdravé Bruško, Vladimírom Kohútom. Zdravé Bruško nám každý deň zabezpečuje chutné a výživné obedy pre našich škôlkarov. Dozviete sa viac o tom,…