Snoezelen

V našej škôlke máme takú zvláštnu miestnosť, ktorú úplne všetci milujeme. Chcela by som vám ju trošku priblížiť, na čo slúži, čo v nej robíme, ako sa tam cítime. 

Zmysly a senzorika sú skvelým pomocníkom pre stimuláciu a tréning mozgu, rovnako ako aj pre efektívnu regeneráciu a skľudnenie sa. Tu sa dostávame k našej miestnosti Snoezelen – ide o vedecký koncept založený na poznatkoch z neurológie, psychológie, špeciálnej pedagogiky a iných oblastí podložený množstvom výskumov. Pôvodne vznikol v Holandsku a ide o kombináciu dvoch holandských slov “snuffelen” (čuchať, skúmať) a “doezelen” (odpočívať, relaxovať).

Snoezelen je špeciálne upravená miestnosť

Táto miestnosť pôsobí buď stimulujúco alebo relaxačne (podľa toho, aký je zámer práce s deťmi) prostredníctvom svetelných, zvukových, hmatových a iných podnetov – ide teda o viaczmyslové prostredie. V Snoezelen miestnosti máme prvky, ako napríklad bublinkové valce, optické vlákna, projektory, svetelné komponenty, vaky, svetelné závesy, hojdačku (skrýšu), koberec ai.

Aktivity realizované v Snoezelen umožňujú deťom prežiť niečo, čo sa v bežnej triede nedá! Ako objavovanie vesmíru, morského sveta, Antarktídy a mnoho ďalšieho. Deti motivuje prostredie samotné, predmety, materiály, technika a pomôcky. Ide hlavne o bezpečné prostredie a prináša pozitívne zážitky.

Využitie môže byť rozmanité, u nás v škôlke Snoezelen používame ako podpornú edukačnú metódu, kde sledujeme určité ciele a ako voľnočasovú aktivitu, kde je cieľom celkové uvoľnenie, upokojenie. Ide nám o komplexný rozvoj osobnosti dieťaťa, stimuláciu zmyslového vnímania, zlepšenie koncentrácie, pozornosti, podporu emocionality, podporu procesov učenia a redukciu stresu. 

Mohlo by vás zaujímať

Ako pripraviť deti na návrat do škôlky po sviatkoch

Ako pripraviť deti na návrat do škôlky po…

Vianočné prázdniny sú obdobím oddychu, radosti a zmeny denného režimu. Po dvoch týždňoch plných rodinných stretnutí, hier a voľnejších dní môže byť návrat detí do škôlky po sviatkoch výzvou. Prispôsobenie denného režimu a adaptácia na kolektív si môžu vyžadovať trpezlivosť…

Vianoce – skvelá príležitosť na rozvoj empatie detí

Vianoce – skvelá príležitosť na rozvoj empatie detí

Vianočné sviatky sú časom radosti, rodinných stretnutí a darčekov. Pre deti vo veku 3 až 6 rokov však môžu byť skvelou príležitosťou na rozvoj empatie detí a iných dôležitých hodnôt. Ako môžeme pomôcť deťom porozumieť, že Vianoce nie sú len…

Podcast: Stravovanie a výživa detí v škôlke

Podcast: Stravovanie a výživa detí v škôlke

V prvej časti littleTALK sa zhovárame o jedle, stravovacích návykoch a prípadných problémoch stravovania detí s autorom projektu Zdravé Bruško, Vladimírom Kohútom. Zdravé Bruško nám každý deň zabezpečuje chutné a výživné obedy pre našich škôlkarov. Dozviete sa viac o tom,…